Note…this page contains affiliate links. If you purchase a product through this link, I will receive a commission. This is how I am compensated for having my products in the Homeschool Collection. 😉

Start the Year With A Unit Study

Unit studies can be a great way to start off a new school year or to cover your history and/or science for the year. 

Or they can be an addition to your regular subjects to help your children make connections between subjects and the real world.  

Having a day like Fun Fridays dedicated to unit studies can enrich your homeschool in ways you don’t even anticipate.

And I have found an inexpensive way for you to add several unit studies to your homeschool over the next couple years!!

The Homeschool Collection is on sale right now and there are 26 unit studies in it valued at $230 all together!  But right now, you can get them all for $31.50 through the Homeschool Collection Sale, if you use the code PBFL at checkout!

Below are the details on the unit studies, including what grades they are for, what subjects they cover, how long they take, and what materials you will need. (If you are not familiar with the Homeschool Collection, I cover the details here!)

Greece Mini Unit Study ($37)
By: Dare & Delight Homeschool

For grades: K-8th
Subjects and skills included: Geography, History, ELA, Science, Art, Greek
Completion time: About 5 weeks if you spend about an hour each day.

This study guides children through learning about ancient Greece and the Greece of today by completing five quests.  There are two different levels of quests so you can easily adapt the activities to your child’s skill level.  Students will work on many skills and cover many subjects throughout.

Materials needed: You will need to download resources from teacherspayteachers.com, obtain some books, and gather art supplies.  Some other supplies for hands on activities may be needed depending on what you decide to do.

50 State Trees ($8)
By: Messy Beautiful Fun

For grades: 3rd-8th
Subjects and skills included: Geography, Science
Completion time: 50 sessions.  You could do twice a week for 25 weeks or any other way you want to break it up.

You start with a full photo poster of the state’s tree and click the link to learn more about it.  Students then fill in a notebooking sheet with what they learn, draw the tree and shade on the map the state whose tree they are learning about.

Materials needed: Access to the internet for research, the printed pages, and colored pencils for drawing.

Weather Teaching Kit ($12)
By: ELARP Learning

For grades: K-9th
Subjects and skills included: Science
Completion time: 1-2 weeks, working each day for 30-60 minutes

This unit study has three different levels so you can tailor it to your children.  Books, videos, and hands-on activities are included with lots of applications to every day life.

Materials needed: Some books plus materials for the hands-on activities you decide to do.  These might include materials for a sensory bin and/or to make your own weather station.

Urban Birds Unit Study ($10)
By: Messy Beautiful Fun

For grades: K-6th
Subjects and skills included: Science, Writing
Completion time: I can picture using this unit study a couple times a week for a few months to give lots of opportunities for bird watching.  Or you may want to work with it every day for a month.

This unit study has book, video, and audio suggestions as well as almost 100 pages of printables.  There are three part cards, a life cycle activity, a bird watching journal, a building a nest activity, and sequencing and writing activities.

Materials needed: Scissor, drawing materials, and a set of binoculars.

Owl Pellet Investigation ($8)
By: The Homeschool Daily

For grades: 3rd-9th
Subjects and skills included: Science, Writing, Art
Completion time: 1 week

Start with a slide presentation of facts about owls while your children fill in blanks in a set of guided notes.  This could be broken up over a few sessions.  Then dissect an owl pellet using printables such as a bone chart and dichotomous key to help you identify what you find.  Follow-up with a drawing activity and color pages.

Materials needed: An owl pellet dissection kit (can be found on Amazon), drawing materials and a computer.

Microscopes Bundle ($12)
By: The Homeschool Daily

For grades: 3rd-12th
Subjects and skills included: Science, History
Completion time: 2 weeks

Start with a slide presentation about types of microscopes while your children fill in blanks in a set of guided notes.  Then present the slides about the history of microscopes with more guided notes.  Follow-up with a video and then a third slide presentation with notes about the parts of the microscope.

Materials needed: A microscope and a computer.

Water Cycle Pack ($8.50)
By: The Homeschool Daily

For grades: 3rd-9th
Subjects and skills included: Science, Writing
Completion time: 1 week

Start with a slide presentation of facts about the water cycle while your children fill in blanks in a set of guided notes.  This could be broken up over a few sessions.  Then complete additional printables for review over the next couple days.

Materials needed: Drawing materials and a computer for the slide show.

Wetlands Unit Study ($10)
By: Pocket Homeschool

For grades: 4th-8th
Subjects and skills included: Science, ELA
Completion time: 1 month, working a few hours a week

This unit study goes well with the Water Cycle unit above. Start by reading passages about wetlands and then watch several videos and read some books.  Next, visit a wetland and complete a journal.  Lots of discussion questions and other activities are provided.  Vocabulary printables, animal cards, and copy work are included, too!

Materials needed: If you decide to build a wetland, you will need materials for that.  Field trip strongly recommended.

Dandelion Unit Study ($10)
By: Seasonal Homeschooling

For grades: 1st-5th
Subjects and skills included: Science, ELA
Completion time: 2 weeks

Start by reading some of the books suggested.  Then go deeper with the reading passages about the parts, life cycle and facts of dandelions.  Read a poem and write your own.  3 part cards and a recipe for dandelion syrup are included.

Materials needed: Books and dandelions.  If you plan to make the syrup, you will need sugar and lemon juice.

Lunar Space Camp ($8)
By: Dolphin STEM Academy

For grades: 4th-8th
Subjects and skills included: Science, Writing
Completion time: 1 week

Students are challenged to design a lunar camp and create a slide deck to present it to others.  Students may create a physical, digital, or virtual model.  Characteristics to think about and examples are provided to get you started.

Materials needed: If you decide to build a physical model, a variety of materials would be needed.  Otherwise just a computer is required.

Sparrow Nature Study ($8)
By: My Little Robins

For grades: K-4th
Subjects and skills included: Science, Reading, Bible, Copy Work
Completion time: 8 days

A schedule is laid out for each day with a reading passage and then copy work or an investigation to complete.  Reading passages include information about sparrows as well as Bible passages.

Materials needed: Some food items and a small amount of dirt, sand, and sawdust.

Surviving September 11th Unit Study ($16.50)
By: Making Homeschool Fun

For grades: 3rd-8th
Subjects and skills included: History, ELA, and Art
Completion time: 6 weeks working 1-2 hours a day.  A specific schedule is provided.

This is an in-depth unit study based on the book I Survived September 11th.  It takes students through several activities, including a lapbook, to teach them about the twin towers and that fateful day.

Materials needed: Book(s), craft supplies.

Girls of American History Unit: Nez Perce-Kaya ($9.95)
By: Making Homeschool Fun

For grades: 1st-6th
Subjects and skills included: History, ELA, Art
Completion time: 6 weeks working about 1 hour a day.  A specific schedule is provided.

This in-depth unit study is based on the six books in the American Girl Kaya series. Kaya is a member of the Nez Perce tribe and students will learn about their lifestyle and culture.  Children will make a variety of crafts and a lapbook as they read.

Materials needed: The books and a variety of craft supplies.  A resource list is provided.

Girls of American History Unit: The War of 1812 (In a set of 4 that costs $32.95)
By: Making Homeschool Fun

For grades: 1st-6th
Subjects and skills included: History, Art, Geography, ELA
Completion time: 6 weeks working about 1 hour a day.  A specific schedule is provided.

This in-depth unit study is based on the six books in the American Girl Caroline series. Caroline lives near Lake Ontario and her family gets caught up in the War of 1812. Children will make a variety of crafts and a lapbook as they read and are encouraged to take a variety of field trips.

Materials needed: The books and a variety of craft supplies.  A resource list is provided.

Girls of American History Unit: New Orleans in the 1850s (In a set of 4 that costs $32.95)
By: Making Homeschool Fun

For grades: 1st-6th
Subjects and skills included: History, Art, Geography, ELA
Completion time: 6 weeks working about 1 hour a day.  A specific schedule is provided.

This in-depth unit study is based on the six books in the American Girl Marie-Grace and Cecile series. These young ladies live in New Orleans in the mid-1800s and students will learn about the lifestyle and culture there.  Children will make a variety of crafts and a lapbook as they read.

Materials needed: The books and a variety of craft supplies.  A resource list is provided.

Girls of American History Unit: New York Life in 1914 (In a set of 4 that costs $32.95)
By: Making Homeschool Fun

For grades: 1st-6th
Subjects and skills included: History, Art, Geography, ELA
Completion time: 6 weeks working about 1 hour a day.  A specific schedule is provided.

This in-depth unit study is based on the six books in the American Girl Rebecca series. Rebecca is a Jewish girl whose parents emigrated from Russia.  Learn about  New York City in the early 1900s with immigrants arriving from all over the world.  Children will make a variety of crafts and a lapbook as they read.

Materials needed: The books and a variety of craft supplies.  A resource list is provided.

Girls of American History Unit: Growing Up in the USA in 1974 (In a set of 4 that costs $32.95)
By: Making Homeschool Fun

For grades: 1st-6th
Subjects and skills included: History, Art, Geography, ELA
Completion time: 6 weeks working about 1 hour a day.  A specific schedule is provided.

This in-depth unit study is based on the six books in the American Girl Julie series. Julie’s family has moved to San Francisco and she finds that her new school does not have a girl’s basketball team. So she fights for a right to play on the boy’s team. Children will make a variety of crafts and a lapbook as they read.

Materials needed: The books and a variety of craft supplies.  A resource list is provided.

Natural Wonders of the World: 4 Unit Studies ($20)
By: Peanut Butter Fish Lessons (That’s me! 😉)

For grades: 3rd-8th
Subjects and skills included: Science, History, ELA, Geography, Art
Completion time: Each study will take about one month, working a few hours a week.  A recommended schedule is provided.

Learn about four different natural wonders of the world with books, videos, printables, and hands-on activities.

Materials needed: Books, craft supplies and food ingredients depending on what hands-on activities you choose to complete.

US Territories: 5 Unit Studies ($19)
By: Peanut Butter Fish Lessons (That’s me! 😉)

For grades: 3rd-8th
Subjects and skills included: History, Geography, ELA, Art, Music
Completion time: Each of the five studies will take about one month, working a few hours a week.  A recommended schedule is provided.

Learn about the five US territories that have permanent residents.  Start with videos, research sites, and books.  Then complete different activities and make hands-on projects to continue your learning.

Materials needed: Books, craft supplies and food ingredients depending on what hands-on activities you choose to complete.

These unit studies will give you about TWO YEARS of learning if you were to complete all of them!

Resources to Use with a Unit Study

There are a couple resources that would be great to include in a unit study you find elsewhere or create yourself.

Monet/Van Gogh Art Activity Packs ($16)
By: The Art Kit 

For grades: K-4th

Includes 3 part cards and puzzles of both artists’ work.  Would be great to include in a unit study about either Monet or Van Gogh.

 

Summit or Bust Board Game ($15)
By: The Art Kit 

For grades: 2nd-9th

Perfect to add to a unit study about mountains like the Mt. Everest Unit Study above!

 

Draw and Explore Science: All Kinds of Animals Set ($21.89)
By: Write Bonnie Rose

For grades: 2nd-6th

If you are studying animals, incorporate these drawing activities.  Includes: amphibians, birds, dogs, horses, dinosaurs, invertebrates, mammals, ocean animals, sharks, fish and even Australian animals.

 

Simple Machines Fact Pack ($8.00)
By: The WOLFe Pack

For grades: 3rd-8th

Add in some hands on activities to the posters, flip books, reading passages, writing prompts, and games in this unit and you will have a full unit study about simple machines!